Modern Kaligrafide Malzeme Önerileri

Modern Kaligrafi türünün içersinde sıklıkta kullanılan malzemeler divit ucu, divit sapı,mürekkep ve kağıttır.


-Divit Ucu: Genel olarak modern kaligrafi tarzında yazılmış yazılara baktığımızda harflerin vuruşlarında bir kontrast göze çarpar. Kontrast olmasa bile ince vuruş sıklıkla kullanılır. Bu yüzden sivri ucu olan divit uçları kullanmalıyız.

Bu uçlar esnek veya az esnek olarak değişebilir. Yeni başlayanlara esnek uçları kullanmalarını öneririm çünkü başlangıçta harflerin anatomisini ve mürekkep dengesini anlamak çok önemlidir; bir de kontrast oluşturmaya çalışmak için ekstra baskı uygulamak dikkat dağıtıcı bir unsurdur.

Uç önerilerim: 1- Zig - Nikko G uç

2- Brause Steno No:361 (Blue Pumpkin)

3- Manuscript Leonardt uç

4- Hunt 101


-Divit Sapı: Kullanılacak divit türüne uygun divit sapı seçimi yapılmalıdır. Boru uçlar için ona uygun divit sapı seçimi vs gibi. Yoksa ucu takamazsınız ve kullanamazsınız. Bunun dışında çok çok ucuz (5-6₺'lık, plastik olanlar gibi) olan divit saplarını tercih etmenizi önermem çünkü uçların takılma prensibi sapa sıkı geçme olmasıdır ancak kalitesiz olan plastiklerdeyse genelde diviti biraz hareket ettirdiğinizde uç düşüyor. Açı ayarlamada zorlanıyorsanız da oblique (kendiliğinden eğimli) olan divit saplarını önerebilirim. En doğru malzemeyi siz denedikten sonra karar vereceksiniz, o yüzden maliyeti çok olmayacak şekilde deneme yanılmayla bulabilirsiniz.

Divit sapı önerilerim: 1- Zig Mangaka tarama sapı

2- Artscholar divit sapı

3- Artscholar Oblik divit sapı

-Mürekkep: Mürekkep seçiminde nasıl bir görünüm elde etmek istediğiniz çok önemlidir. Kağıtta opak bir görünüm olsun istiyorsanız, Sumi mürekkebi, Hint mürekkebi, Gensou (Japon) mürekkebi öneririm.

Eğer çalışmanızın ardından kağıtta giderek saydamlaşan, suluboyayla yapılmış benzeri bir görüntü istiyorsanız. akrilik mürekkepler bu iş için idealdir. Ayrıca suluboyayla yazmak isterseniz Ecoline markasının sıvı suluboyalarını da kullanabilirsiniz mürekkep yerine.

Mürekkep önerilerim: 1- Daler&Rowney - Calli (Jet Black India Ink)

2- Karin Hat Mürekkebi (Gensou Ink)

3- Winsor&Newton Kaligrafi Mürekkebi (Indian Ink)

4- Zig - Sumi Ink

5- Liquitex Akrilik Mürekkep

6- Schmincke Akrilik Mürekkep

7- Daler Rowney - Akrilik Mürekkep


-Kağıt: Mürekkebi arkaya geçirmeyecek kağıtlar öneririm. Pratik ve taslak için kaligrafi defterlerini (düz veya açı kılavuzlu) veya noktalı ve pürüzsüz yüzeyli defterleri tercih edebilirsiniz. Eğer yapacağınız önemli bir çalışma ise 120gr-300gr arası eskiz ve suluboya kağıtalarını tercih edebilirsiniz.

Kağıt önerilerim: 1- Daler Rowney - Smooth yüzeyli sketchbook

2- iDora Kaligrafi Defteri

3- Daler Rowney Kaligrafi Defteri (calligraphy paper)

4- Clairefontaine Copperplate & Calligraphy Pad


Başlangıç için önerilerim bunlardır, daha fazla merak ettiğiniz konu ve malzeme için iletişime geçebilirsiniz!