Modern Kaligrafi Nedir?

Modern Kaligrafiyi anlatmadan önce kısa bir şekilde kaligrafinin ne olduğundan bahsetmek gerekiyor. Kaligrafi, kelime anlamıyla güzel yazı anlamına geliyor; veya güzel yazı yazma sanatı. Kaligrafi türlerinde genel olarak katı kuralların takip edildiğini ve bu sebeple tek elden çıkmış gibi gözüktüğünü fark etmişsinizdir. Bu aslında çok iyi bir şeydir, çünkü kuralları iyice bilmeden onu istediğimiz gibi esnetip modern kaligrafi haline getiremeyiz.


Artık modern kaligrafiyi açıklama zamanı geldi... Klasik olarak adlandırabileceğimiz kaligrafi, zaman içinde kendini geliştirmiştir. Klasik kaligrafinin kurallarını temel alır, ancak kendi içinde daha modernize edilmiştir ve Roma tarzını ele alır (Roma'ya gittiğinizde sütunların üzerinde yer alan yazı tipi gibi). Aslında modern kaligrafinin de kendi içinde bir çok türü vardır, ancak günümüzde kazandığı anlam bu temel kuralların esnetilerek bireye özgü oluşturduğu kaligrafi tarzını temsil eder.


Modern kaligrafinin daha esnek bir tür olması kullanılan kalem türleri ve kağıt türlerinde de esneklik sağlayarak kendi tarzımızı oluşturmaya olanak sağlar. İşte bu yüzden Modern Kaligrafiyle uğraşan kişilerin tarzı hep kendine özgüdür. Hatta modern kaligrafiyi daha da esneterek, suluboya ve guaj boya ve fırça kullanarak hiçbir kurala bağlı kalmadan deneysel de çalışabiliriz. Tabii bu durumda çalışmalarımızın ismi İngilizce'de "harf yapmak/oluşturmak" gibi bir anlama gelen "lettering" olmuş oluyor (ICE LETTERING ismi de buradan geliyor.).