Kaligrafide Kağıt Seçimi

Modern Kaligrafide en önemli konulardan biri kağıt seçimidir (Aslında çoğu sanat dalında olduğu gibi).

Kullanacağımız kağıdı seçerken farklı kategorilere ayırabiliriz:

1.si alıştırma için kullanacağımız kağıtlar,

2.si çalışmalarımızda kullanacağımız kağıtlar,

3.sü de deneme için kullanacağımız kağıtlar.


1.kategorideki kağıtların pürüzsüz ve mürekkebi yaymayan türden olmasına dikkat etmemiz gerekir. Brush pen kullanacaksak da yine çok fazla kağıt lifi olmaması gerekir, yani günlük kullanımdaki fotokopi kağıtları çok uygun değildir, çünkü brush pen'in ucu kağıda değdiği sırada olması gerekenden fazla boyayı emer ve daha çabuk bitmesine sebep olur.

Kaligrafi çalışma defterleri iyi bir tercihtir.

Ayrıca aydınger kağıtlarını da tercih edebilirsiniz. Hem arkada referans olarak kullanmak isteyeceğiniz çalışma veya yazı türlerinin üzerinden geçmiş olursunuz, hem de yarı saydam görüntüsü sayesinde çalışma sonunda hoş bir görüntü elde etmiş olursunuz.

Ben günlük çalışmalarımda 120 gr. eskiz defterlerini tercih ediyorum çünkü dokulu kağıtlar hoşuma gidiyor. Az önce söylediğim pürüzsüz olması ve mürekkep yaymaması gerektiği kuralıyla tezat gibi gözükse de bu kağıtlar iyi emici oldukları için mürekkebi kağıt yüzeyine dağıtmaz.

Ancak özellikle kullanacağınız kalem fırçaysa ve suluboya gibi bol su içeren "mürekkeplerle" çalışacaksanız bunların yanısıra mutlaka suluboya kağıtlarında alıştırma yapmanızı öneririm.


2.kategorideki kağıtlar biraz daha kalın veya dokulu tercih edilebilir çünkü çalışmalarımızın güzel gözükmesini isteriz. Ben çalışmalarımda 300 gr. suluboya kağıdı kullanıyorum. Mürekkeple etkileşimi emici yapısından dolayı gayet iyi, ancak divit uçlarına zarar verebiliyor. Normalde bir divitin körelmeye başlayıp değiştirilmesi gereken süre yaklşaık 15-20 saatlik bir yazmadan sonraysa, suluboya kağıdında bu süre ciddi ölçüde kısalıyor ve uçları daha sık değiştirmemiz gerekiyor. Ayrıca dokulu yapısı ve brush penlerin içindeki mürekkebi sadece yüzeye vermesi nedeniyle brush penle yazdığımızda pürüzlü bir görüntü elde etmiş oluyoruz çünkü dokuların aralarına boya ulaşmıyor. Bu çalışma sonrasında yazınınn üstünden geçerek telafi edilebilir, veya zaten bu görüntüyü seviyor olabilirsiniz.


3. kategorideki kağıtlar taslak için uygun olmalıdır, yani kolay harcayabileceğimiz türden kağıtları tercih etmeliyiz. Ancak yine de çalışmanın kalitesini çok düşürmemeli ve ucu bozmamalıdır. Mesela 80 gr. klasik fotokopi kağıtlarını tercih ederseniz, ve bunlar 1. hamur olmazsa mürekkep kağıtta dağılarak çalışmanın amacını saptırır ve pamuksu bir doku divit ucuna takılarak hem kağıdı - dolayısıyla çalışmayı - hem de ucu bozar.